Palm: jednak koniec udawania

Posted on Wrzesień 30, 2009 by

Nie dalej jak wczoraj przytoczyłem opinię serwisu Electronista, że wojna podjazdowa Palma przeciwko Apple będzie trwać dalej, a Palm cały czas będzie przywracał możliwość synchronizacji z iTunes poprzez podszywanie się pod produkty Apple, wykorzystując kod identyfikacyjny USB urządzeń Apple. Przewidywania okazały się jednak niezbyt trafne. W najnowszej aktualizacji systemu webOS, firma ta nie przywróciła możliwości synchronizacji z multimedialną aplikacją Apple.

Palm Pre

Palm skapitulował więc szybko w wojnie, którą sam wywołał. Nie do końca wiadomo, co skłoniło tę firmę do wywieszenia białej flagi – coraz bardziej czasochłonny proces podszywania się pod produkty Apple czy może reprymenda od rady firm zajmujących się implementacją standardu USB (USB Implementers Forum). Zdecydowanie lepiej byłby by Palm promował alternatywne rozwiązania synchronizacji, albo własne albo te, już istniejące – np. doubleTwist.

Źródło: All Things Digital

  • http://www.palm-serwis.pl palmserwis.pl

    Nikt nie skapitulował – Palm pracuje nad poprawką, która ponownie pozwoli na synchro z iTunes. iT 9.0 weszło niedawno, jak Palm skończył już webOS 1.2

    Swoją drogą dobrze że Bill Gates nie zabronił iPodowi podłączać się do Windowsa – bo nie byłoby teraz iTunesa W OGÓLE.

  • http://www.mackozer.pl MacKozer

    @palmserwis.pl Apple nie zabrania Palmowi podłączać się do Maca czy Mac OS X, tak więc nie rozumiem Twojej dygresji.

  • InSiDe

    A ja rozumiem. System operacyjny Windows jest w takiej samej mierze produktem i własnością samego Microsoftu jak iTunes. To, że jedno z nich jest programem do tego darmowy a drugie, systemem operacyjnym i to płatnym nie zmienia niczego względem Twojego postrzegania sprawy.

    Niemniej jednak sąd antymonopolowy czas temu jakiś uznał system operacyjny Windows za swego rodzaju dobro publiczne którym właściciel nie może dysponować w pełni samodzielnie. Nakazując tym samym oddzielenie przeglądarki IE od samego systemu pozwalając na zainstalowanie i używanie alternatyw.

    Analogicznie można by spojrzeć na iTunes i postąpić w taki sam sposób. Nakazać umożliwienie synchronizowania z innymi niż iPod i iPhone urządzeniami.

  • http://www.tomekwojcik.pl/ Tomek Wójcik

    @InSiDe – no to w takim razie ide pozwac do sadu Nokie za to, ze z ichnim PC Suite wspolpracuja tylko ichnie telefony :) .
    Zapominacie wszyscy o jednej bardzo waznej rzeczy – Palm Pre synchronizowalm sie z iTunes, poniewaz pokazywal sie iTunes’om jako iPod. Palm podszywal sie pod Apple, za co oberwal (i slusznie) po lapach od opiekuna standardu USB.
    Appla jako tworca iTunes, iPod’ow i iPhone’a ma prawo decydowac co z czym wspolpracuje i co czego wymaga. Zgadzam sie w tym przypadku z MacKozerem – nie podoba sie, to nie uzywaj.
    I jeszcze jedno – dlaczego Firefox nie obsluguje wtyczek z Safari i na odwrot? Dlaczego w Photoshop’ie nie da sie uzywac filtrow z GIMP’a? Dlaczego jedyna aplikacja w pelni obslugujaca format CDR jest Corel Draw? Dlaczego Final Cut nie obsluguje wtyczek z Premiere? I tak w nieskonczonosc…

  • http://www.mackozer.pl MacKozer

    @InSIDe: nie ma tutaj analogii. Windows nie jest dobrem publicznym, a co do IE, to chodziło o możliwość pełnego odinstalowania tej przeglądarki, a nie o fakt, że jest instalowana z systemem. Jej obecność nigdy tez nie przeszkadzała w możliwości instalacji alternatyw. Powtarzam, chodziło o możliwość pełnego odinstalowania jej z systemu (a komponenty IE były jego integralną częścią).
    iTunes o ile wiem nie jest integralną częścią samego systemu Mac OS X. Podobnie rzecz się ma z Safari – gdzie można by szukać analogii.