Biznes To Rozmowy czyli Steve Wozniak live – na gorąco z pociągu

Wracam właśnie do Łodzi z kongresu Biznes To Rozmowy, organizowanej prze Netię, przy współudziale iSource. Imprezy, której patronem było Moje Jabłuszko, magazyn polskich użytkowników Apple. To właśnie jako dziennikarz tegoż magazynu miałem okazję uczestniczyć w tej imprezie. Wyczerpującą relację znajdziecie właśnie w tymże magazynie. Warto jednak napisać kilka słów na gorąco.

wozniak03

Impreza odbywała się w Multikinie w Złotych Tarasach w Warszawie i podzielona była na wiele sesji tematycznych. Głównym gościem i niejako gwiazdą kongresu był oczywiście Steve Wozniak – legendarny twórca pierwszych komputerów Apple (pracował też w zespole projektującym pierwszego Macintosha, jednak wypadek lotniczy spowodował jego odejście) i jeden z założycieli firmy Apple.

To głównie na jego wystąpienie, a właściwie wywiad, rozmawiał z nim Roman Młodkowski z TVN CNBC Biznes, było magnesem, który przyciągnął wielu, w tym i mnie na tenże kongres.

wozniak04

Steve mówił dużo o technologi, o swoich pracach nad Apple I, o inspiracjach (np. o tym, jak w firmie Xerox miał okazję zobaczyć pierwszy raz na własne oczy myszkę). Dużo czasu poświęcił idei uczynienia technologii jak najbardziej przyjaznej zwykłym ludziom. Według niego technologia, w tym i komputery powinny być przyjazne zwykłym użytkownikom (teraz wiecie, dlaczego nie specjalnie korzystam z terminala…), tak by byli w stanie ją zrozumieć i wykorzystać. Sporo czasu poświęcił też internetowi, zjawiskach w nim zachodzących, zagrożeniach i możliwościach. Były to jednak rzeczy dość oczywiste, dla wszystkich osób choćby hobbistycznie zajmujących się tematyką IT czy komunikacją. Był także czas na pytania od publiczności. Jedno z nich miał okazję zadać Przemek Pająk, autor bloga Spider’s Web. Padło też pytanie – dlaczego Apple, przy lepszej technologii odniosło mniejszy sukces niż IBM.

Na te i inne pytania, jakie zadali uczestnicy kongresu znajdziecie jednak odpowiedź w dłużej i bardziej wyczerpującej relacji w Moim Jabłuszku.

Wozniak jest, jak to cały czas powtarza, inżynierem a nie marketingowcem, czy osobą zajmującą się pijarem. Bardzo chciałbym go zobaczyć na konferencji czysto technicznej, w której inspirowałby właśnie inżynierów – nie koniecznie budujących komputery.

Razem z Dominikiem Ładą – redaktorem naczelnym MJ, mieliśmy okazję zamienić z Wozniakiem kilka słów oraz – co oczywiste zebrać autografy. Mam zatem dla Was książkę iWoz z autografem legendarnego Woza. O szczegółach konkursu dowiecie się jutro lub w sobotę. Bądźcie zatem czujni…

iwoz z autografem Steve'a Wozniaka