Pęknięcia w nowych MacBookach unibody – za wcześnie na alarm

Wszyscy chyba znają przypadłość starej serii, głównie białych MacBooków – pękający topcase. Apple uznało to za wadę fabryczną. Mój „białas” ma popękany nie tylko topcase ale pęknięcia grubości włosa na rogach właściwej części obudowy. Nowy MacBook unibody, pozbawiony felernego topcase wydaje się być rozwiązaniem problemu. Okazuje się, że nieliczne nowe plastikowe MacBooki unibody też pękają. Nie ma co chyba jeszcze bić na alarm, liczba odnotowanych tego typu przypadków jest bowiem bardzo mała.

Kilka dni temu na forum MyApple.pl pojawił się wątek na temat zauważonych pęknięć w nowym MacBooku unibody, przy zawiasie klapy wyświetlacza. Pęknięcia zauważyło trzech użytkowników, wszystkie znajdowały się w tym samym miejscu.Wszystkie pojawiły się po kilku miesiącach użytkowania komputera i co oczywiste dość częstego otwierania i zamykania klapy wyświetlacza. Jeden z użytkowników MyApple jest zdania, że winę za powstałe pęknięcia ponosi kąt prosty w miejscu narażonym na działanie dość dużej siły.  Postanowiłem przeszukać sieć pod kątem tego typu problemów.

Spędziłem kilka godzin na przeczesywaniu internetu i jak na razie trafiłem na jeden (poza oczywiście MyApple) przypadek tego typu pęknięcia w nowym MacBooku unibody. Jeden z użytkowników  Mac-Forums zauważył pęknięcie dokładnie w tym samym miejscu, zaniósł więc swojego MacBooka (kupionego w drugim tygodniu listopada) do Apple Store. Początkowo potraktowano to jako uszkodzenie kosmetyczne, czego nie obejmuje gwarancja, jednak po obejrzeniu komputera przez jednego z Geniuszy, zakwalifikowano go do gwarancyjnej wymiany klapy wyświetlacza i obudowy.

Nie wydaje mi się, by trzeba już teraz bić na alarm. Opisane problemy można policzyć na palcach jednej ręki, choć przypuszczam, że liczba nowych białych MacBooków z tego typu pęknięciami się zwiększy, bo i miejsce jest narażone na działanie większej siły (o czym warto też pamiętać przy codziennym użytkowaniu – MacBooki nie otwierają się do 180 stopni). Oby tylko liczba tego typu przypadków utrzymała się w rozsądnych granicach – nie ma wszak sprzętu idealnego, a zakładanie, że żaden z nowych MacBooków unibody nie powinien się zepsuć lub popękać byłoby po prostu absurdalne. Niemniej jednak, sprawa warta jest monitorowania.

Na problem pęknięć w nowych MacBookach unibody zwrócił mi uwagę Iro. Zdjęcia przedstawiają MacBooka unibody użytkownika forum MyApple o nicku rafaus (dziękuję za zgodę na ich wykorzystanie).

Źródła: Forum MyApple.pl, Mac-Forums

 • no to ladnie, moj macbook white pierwszy tez pekal, drugi tez mial takie ryski, to sa mikropekniecia a nie pekniecia takie gdzie plastik sie rozchodzi na boki. raczej bym sie tym nie przejmowal zbyt bardzo.

 • Olivia

  Chyba jednak zostanę przy pro. Aluminium mi tak nie peknie…

 • Piotr

  Mi to wygląda na wadę konstrukcyjną, a miejsce pęknięcia jest nieprzypadkowe, ponieważ od kąta ostrego i przy obciążeniach tworzywo „pracuje” i od miejsca załamania _| będą pojawiać się pęknięcia. Inaczej byłoby, gdyby Apple bardziej zaokrągliło narożnik sytuacja nie miała by miejsca.

 • Iro

  Masz racje Piotr.
  Widocznie Jobs nie pozwala swoim inżynierom na rozwinięcie skrzydeł.
  Zamordyzm w tej firmie o którym czytałem w końcu musiał przynieść takie efekty.
  Wiem, że wiele razy fachowcy zwracali Jobsowi uwagę na złe konstrukcje, ale on ich po prostu nie słucha.

 • English

  Hello people, i have the same problem and this is the only site wich shows pictures, but as you all guess i am not speaking polish. does anyone know if this is covered by the warranty?

 • Zrobiło mi się to samo. Nie wiem gdzie to serwisować (mam jeszcze gwarancje, po 5 miesiącach od kupna) i czy gwarancja w ogóle to obejmuje :(:(:(

  http://utilisweb.pl/macbook_pekniecie/

 • sugargirl

  Mam to samo będe reklamowala, po 5 miesiacach

 • sugargirl

  Matlas, powiedz czy gwarancja to obejmuje?

 • ktos

  no nie jest to rzadki przypadek niestety… wiekszość macbooków w ispotach jest tak popękanych, mojim zdaniem jest to wada konstrukcyjna.

 • Z tego co wiem – serwisy wymieniają to za darmo więc nie jest TAK źle 😉