Apple Mac: przewijane paski narzędziowe i menu

Serwis Patently Apple wpadł na kolejny wniosek patentowy, tym razem złożony w Europie, którego dokumentacja opisuje coś co nazywa się przewijanymi paskami narzędziowymi i menu dla Mac OS X i iOS.

Tego typu elementy interfejsu (po wyżej przewijane menu) mają być remedium na rozrastający się interfejs użytkownika. Patent świetnie też pasuje do zapowiedzianych przez Jobsa nowych funkcji w Mac OS X Lion: Mission Control, Aplikacji i folderów na biurku w stylu znanym z iOS czy trybu pełnoekranowego. Przewijany pasek narzędziowy prezentowany w dokumentacji patentowej przypomina też pasek wielozadaniowości w iOS 4, choć jak widać na poniższym obrazku chodzi prawdopodobnie o coś zupełnie nowego. Element interfejsu identyczny w wersji dla Mac OS X jak i dla iOS.

Osobiście nie podoba mi się ani jedno ani drugie, choć nie mam nic przeciwko pewnej integracji obydwu systemów. Mam jednak nadzieję, że tego typu rozwiązania nie zastąpią w przyszłości systemowego docka i górnego paska narzędziowego.

Źródło: Patently Apple

  • Lion już od samego początku mi się nie podoba. Nie wiem dlaczego, ale wolałbym aby to iOS dążył w stronę OS X’a, a nie na odwrót.