MapaMap Travel PL czyli jak zrobić dobrą polską nawigację dla iPhone.

Pamiętacie czasy, kiedy iPhone pierwszej generacji nie miał GPS-a, albo kiedy przez kilka miesięcy jedyną nawigacją dla iPhone’a 3G były mapy Google? Ja za pomocą tej aplikacji pilotowałem kiedyś znajomych w drodze z Łodzi na Kaszuby. Teraz nawigacji jest już naprawdę sporo, ostatnio pojawiły się kolejne dwa i do tego polskie programy. Najpierw w App Store pojawiła się AutoMapa, która wzbudziła falę krytyki pod swoim adresem, a jakiś czas później wyszła MapaMap Travel PL, wydana przez IMAGIS S.A. i ten właśnie program testowałem przez ostatnie tygodnie.

MapaMap Travel PL ma ładną, typową dla nawigacji samochodowych szatę graficzną. Dostępny jest zarówno tryb dzienny jak i nocny, tak by lepiej korzystało się z niej w ciemnościach. Grafika jest przejrzysta, nie miałem problemów z odczytaniem tego co widać na ekranie. Warto wspomnieć, że przystosowana jest ona do rozdzielczości ekranu Retina oraz do orientacji poziomej.

Mamy oczywiście możliwość dostosowania tego co wyświetlane jest na ekranie, zarówno dolnego panelu z informacjami o prędkości, czasie przejazdu itp. jak i punktami na mapie. Wybór tzw. POI jest naprawdę spory i z mojego doświadczenia dość dokładny. Regulacji podlegają nawet nazwy ulic na mapie – oczywiście nie możemy ich zmieniać na własne ale możemy zmienić wielkość liter lub obrócić same napisy. Możemy też określić jakie typy dróg mają być wyłączone z nawigacji, np. jeśli chcemy oszczędzić na autostradzie.

Sama nawigacja działa bardzo sprawnie. Nie zauważyłem żadnych opóźnień w jej pracy. Nie było więc momentów kiedy ja byłem już za zakrętem a na ekranie iPhone’a ciągle przed. Głos lektora, a dokładnie lektorki też nie budzi moich zastrzeżeń, jest wyraźny i głośny. W niemal wszystkich wypadkach wyznaczone trasy były przeze mnie akceptowane, choć czasem program wyznacza tylko jedną, najkrótszą, choć wcale nie najszybszą ze względu na jej przepustowość, nawierzchnię itp. Podobnie było z wyznaczaniem na bieżąco nowych tras przejazdu, jeśli nie skorzystałem z tej, aktualnie wyświetlanej. Program właściwie szybko obliczał nowy jej wariant. Zdarzyła mi się jednak raz śmieszna sytuacja, kiedy jadąc dwujezdniową ulicą wybrałem własną, szybszą moim zdaniem trasę, a aplikacja zamiast obliczyć nową uwzględniając skręt w prawo na najbliższym skrzyżowaniu, upierała się przy tym, bym na tym skrzyżowaniu zawrócił – co czyniło proponowaną przez nią trasę dłuższą. Dopiero po chwili zgodziła się z moim wyborem.

To co moim zdaniem jest bardzo przydatną funkcją, to możliwość dodawania wielu punktów pośrednich na trasie. Możemy więc ustalić sobie własną trasę przejazdu wybierając punkty pośrednie, dzięki czemu będziemy mogli ominąć pewne z góry do przewidzenia wybory aplikacji.

Obecnie korzystam zamiennie zarówno z opisanej powyżej MapaMap Travel PL jak i wspomnianego już Navigona. Obydwa produkty wydają się być konkurencyjne wobec siebie. MapaMap Travel PL oferuje moim zdaniem więcej możliwości i o wiele więcej tzw. punktów POI, podczas gdy Navigon oferuje w jednej wersji mapy całej Europy lub Europy Środkowo-wschodniej. Jeśli chodzi o samą Polskę to moim zdaniem na obecna chwilę jest to produkt zdecydowanie najlepszy z nawigacji, które miałem okazję testować.

MapaMap Travel PL dla iPhone dostępna jest w App Store w cenie 14,99 €.

 • A jak jest z aktualnością map w produkcie Imagisa?

 • Chmiel

  Niestety na razie niedostępna w U.S. Appstore…

 • Ms

  A co myslisz o nawigacji Sygic Aura Drive, do 28 dostepna w naprawde dobrej cenie, Polska w pakiecie Europa wscodnia ponizej 10 Euro, tylko jak dziala i jak z aktualnoscia map???

 • Ms

  I dziala na iphone i ipadzie w tej cenie.

 • A czy w POI jakiejkolwiek z map poza iAM są stacje benzynowe z rozróżnieniem na poszczególne koncerny? Ja tankuję np. tylko na Lotosach.

 • Daniel

  Krystian, a jakiego „Car Kita” używasz i czy w ogóle używasz? Ja zastanawiam się nad Navigon Car Kit for iPhone 4, albo TomTom Car Kit (no ale różnica cenowa jest olbrzymia, ale tomtom ma trochę więcej rzeczy niż navigon). Możesz mi pomóc?:)

 • @chato.pl: nie miałem nigdy zastrzeżeń do MapaMap co do map, tyle co zazdrościłem budynków z numerami z Automapy.

  @macnow: w Mapamap w wersji dla PDA była taka opcja.
  W Navigon dla iPhone masz taką opcję, zaznaczasz odpowiednie subkategorie w ramach Stacje paliw.

  Nadal w MapaMap dla iOs nie podoba mi się jakość napisów ulic itp. na mapach, jakby w Paint ktoś wstawił.