Wieliczka The Salt Mine dla iPhone’a i iPada czyli wirtualny spacer po kopalni soli.

Platformę iOS zauważają coraz częściej wszelkiej maści biura promocji polskich miast czy obiektów turystycznych, np. muzeuów. W App Store pojawia się coraz więcej dobrych przewodników miast, czy aplikacje serwujące wirtualne zwiedzanie. Najnowszą tego typu produkcją jest aplikacja Wieliczka The Salt Mine dla iPhone‚a i iPada, wydana przez Kopalnię Soli „Wieliczka” S.A, a przygotowana przez agencję GoldenSubmarine.

Program  to nic innego właśnie jak wirtualny spacer po zabytkowej kopalni soli z lektorem, umownie zwanym duchem kopalni. Trasa prowadzi przez dziesięć, najbardziej chyba spektakularnych sal kopalni.

W każdym przypadku do dyspozycji mamy panoramiczne zdjęcie sferyczne. Możemy więc rozglądać się dokoła, słuchając przy okazji opowieści o danym miejscu. W przypadku niektórych sal możemy przyjrzeć się z bliska szczegółom ich wystroju. Tak jest w przypadku kaplicy Świętej Kingi.

Ze spacerem związana jest także pewna prosta gra. W każdej z komnat musimy odnaleźć ukryte kryształy soli. Zebranie ich wszystkich odblokuje wejście do ukrytej komnaty. Tutaj – trochę zepsuję – czekało mnie jedyne rozczarowanie. Nic ciekawego w niej nie było.

Program zrobiony jest bardzo ładnie. Zdjęcia panoramiczne są bez zarzutu, interfejs użytkownika także, wszystkiemu towarzyszy nastrojowy podkład dźwiękowy. Zanim pojadę z moim synem do Wieliczki, by mu pokazać prawdziwą kopalnie, z pewnością wybierzemy się na wirtualny spacer z iPadem. Duży plus za to wydawnictwo.

Przyczepię się też do tego, że program dostępny jest w dwóch różnych wersjach, oddzielnie dla iPhone’a i iPada. Każda z aplikacji ma jednak inną nazwę. I tak wersja dla iPhone’a to Wieliczka Mine, a wersja dla iPada to The Salt Mine. Obydwie dostępne są za darmo.