OS X Mountain Lion Poradniki dla początkujących

Minęło już kilka lat i systemów OS X od czasu, kiedy jako początkujący użytkownik Maka kupiłem sobie książkę Pawła Nowaka OS X Leopard Poradnik dla początkujących. Przeczytałem ją od deski do deski, a i później zdarzało mi się do niej zaglądać. Po czterech latach Paweł wraca z nowym wydawnictwem OS X Mountain Lion Poradniki dla początkujących.

Książka Pawła już w tytule adresowana jest dla początkujących użytkowników komputerów Mac. I faktycznie pierwsze rozdziały to absolutne podstawy. Przyda się ona jednak także tym z nas, którzy choć mają już spore doświadczenie z systemem OS X i komputerami Mac, to jednak pewne szczegóły ich obsługi i zarządzania nimi im umykają. Czytając OS X Mountain Lion Poradniki dla początkujących znalazłem w niej sporo takich szczegółów. Może nie zawsze były to dla mnie rzeczy nowe, ale też takie, o których po prostu kompletnie zapomniałem.

Dla absolutnego nowicjusza będzie to więc świetna lektura wprowadzająca, a dla starego wygi szybka pomoc stojąca na półce obok komputera, żeby przypomnieć sobie to, o czym zapomniał.

Wspomnę też, że wraz z wydaniem „Poradników” reaktywowany został także serwis Mój Pierwszy Mac, który jest niejako uzupełnieniem książki.

Paweł znany jest z pewnością większości z Was. Nowicjuszom przypomnę, że jest on emerytowanym blogerem, autorem Apple Blog. O jego blogową emeryturę pytał się już Przemek Marczyński na swoim blogu Mój Mac, ja zapytałem Pawła o stronę techniczną takiego wydawnictwa. Ciekawy też byłem tego, czy myśli o wydaniu poradników dla iOS.

1. Moją przygodę z Makiami także zaczynałem m.in. od Twojej książki i od Twojego bloga. Skąd wziął się pomysł na tego typu poradniki? Czy wpływ na to miały także zapytania od czytelników Appleblog.pl? Pytam, bo sam obecnie otrzymuję wiele tego typu próśb o pomoc od czytelników mojego bloga.

Paweł Nowak: Jeszcze zanim Apple Blog nazywało się Apple Blog dostawałem, tak samo jak Ty, pytania od ludzi. Niektóre się powtarzały, więc zacząłem je spisywać w formie kilkustronicowych PDFów i po prostu je odsyłałem do pytających. Kiedy tych pytań było już prawie 30 zebrałem je w jednym miejscu i tak powstały pierwsze Poradniki do 10.4 Tiger. Kilkanaście miesięcy później przepisałem całość materiału jeszcze raz, rozszerzyłem dwukrotnie i wydałem jako papierową książkę do 10.5 Leopard. Potem wsiąknąłem na dobre kilka lat w swoje przedsięwzięcia i pominąłem 10.6 i 10.7 (z żalem), ale ostatnio się zmobilizowałem i udało mi się zrobić Poradniki do 10.8.

2. Jak od strony technicznej wygląda przygotowanie takiego wydawnictwa i ile czasu zajęło Ci zebranie wszystkich porad w formę książki?

Paweł Nowak: Pierwsze Poradniki były bardzo rozciągnięte w czasie, więc to trudno zliczyć. Przepisanie książki do 10.5 zajęło mi równe 30 dni po 10 godzin dziennie, bez przerw. Pamiętam, że jak skończyłem byłem chudszy (niż zwykle) i gdyby mnie ktoś wystawił na słońce, pewnie bym wyparował… Później jest edycja, layout, skład, korekty, kilkukrotne czytanie książki. Teraz ten proces zajął w sumie ok. 2 miesięcy.

3. Wiem, że książce towarzyszy serwisu Mój Pierwszy Mac. Mógłbyś przybliżyć go czytelnikom mackozer.pl?

Paweł Nowak: Mój Pierwszy Mac powstał dawno, dawno temu (czytaj ok. 2006) jako rozszerzenie Apple Blog. Ponad 1000 osób się zarejestrowało i zostawiło ponad pół tysiąca różnych Makowych porad dla innych użytkowników. Przyznaję się, że przez lata zaniedbałem serwis i ostatecznie padł ofiarą jakiegoś bota hackującego WordPressy. I o ile wpisy i dane użytkowników nie wyciekły na zewnątrz, to botowi udało się zastąpić wszystkie wpisy w bazie jakimiś śmieciami.

Teraz odkurzyłem całość i z premierą Poradników do 10.8 zacząłem dodawać tam dodatkowe rozdziały do książki. Będę starał się dodać kilka miesięcznie nowych, teraz jest już ponad 30 (czyli niewiele mniej niż w książce). Ponieważ działanie Mój Pierwszy Mac finansuje sprzedaż Poradników, nie będzie w serwisie reklam ani dostęp nie będzie płatny nigdy. To może fajnie podziałać na experience użytkownika.

Mój Pierwszy Mac jeszcze wymaga pracy – zaczynając od wyłączenia logowania – ale już teraz jest fajnie, a będzie jeszcze lepiej.

4. Mac OS X na pewno nie ma przed Tobą tajemnic. Jak z Twojej perspektywy wyglądają zmiany tego systemu i czy są to zmiany na lepsze?

Paweł Nowak: Dojrzewa. Kiedy widzę z boku jak ktoś wprawny używa wszystkich możliwości OS X to jestem pod wrażeniem jak płynnie, szybko i miło dla oka i produktywności działa OS X teraz. Teraz bym nazwał 10.8 feature complete.

5. Nie myślałeś o wydaniu podręcznika dla iOS-a?

Paweł Nowak: Tak, ale w wersji „iOS dla osób starszych” (wiecie, tak 50+). Serio, moja mama odstawiła MacBooka na bok od kiedy dostała od nas iPada i teraz wymiata. To jest idealny sprzęt dla osób które mogą skorzystać z wszystkich dobrodziejstw dostępu do internetu i ekosystemu aplikacji, ale raczej nie nauczą się obsługi komputera, bo jest im na nic nie potrzebna i może być za trudna. iOS spisuje się w takich wypadkach świetnie.

Dziękuję za rozmowę.

Dodam na zakończenie, że poradniki dostępne są zarówno w formie klasycznej książki papierowej, jak i w formie e-booka, w księgarni Woblink. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie poradnikiosx.pl.

Aha, bądźcie dzisiaj czujni i aktywni w związku z głosowaniem na aplikację polecaną przez czytelników MacKozer.pl 😉

  • Paweł, a jak tam Ergo? Pytam bez podtekstów, bo podoba mi się ten program w wersji beta i cierpliwie czekam na jego pełną wersję.

  • Hej Krzyśku, Ergo i książka to były moje dwa najbardziej zaległe projekty. Książkę widzisz powyżej, mam nadzieję, że niedługo Krystian też będzie mógł zrobić review Ergo. Czołem!

  • Książka i Ergo to są moje dwa najbardziej zaległe projekty. Książkę widzisz powyżej i liczę, że niedługo Krystian też będzie mógł zrobić review Ergo u siebie. Czołem!