Diabelskie Ustrojstwa – Crowdfunding!

Diabelskie-Ustrojstwa-Logo-xxl

Mam nadzieję, że Diabelskie Ustrojstwa zajęły już stałe miejsce na polskiej scenie podcastowej, a także na liście subskrybowanych przez Was audycji internetowych. Staram się by nie był to podcast stricte o Apple, choć są oczywiście odcinki, w których nie mogę uciec od tej tematyki (chociaż staram się podejść do niej od innej strony – np. finanse Apple).

Wiele z odcinków, jakie pojawiły się w ostatnich dwunastu miesiącach były jednak poświęcone szerszym tematom technologicznym (druk 3D, IFA w Berlinie), a nawet kulturze, sztuce (wywiad z moim zespołem SonusVena, rozmowa o e-bookach z Tomaszem Brzozowskim – współwłaścicielem wydawnictwa Insignis, czy rozmowa z Mateuszem Urbanowiczem o mandze, pracy grafika i Japonii) a nawet tematom tak abstrakcyjnym jak wiara czy Bóg (dwa odcinki „Czy technologia jest Bogiem” z gościnnym udziałem Przemka Marczyńskiego).

Myślę, że taka formuła, rozmów na wiele różnych tematów, przez które Apple może się przewinąć – aczkolwiek nie musi – sprawdza się znakomicie. Zamierzam też dalej prowadzić Diabelskie Ustrojstwa w pojedynkę, zapraszając do każdego odcinka różnych znakomitych gości.

Mam sporo pomysłów na kolejne odcinki – mam nadzieję, że uda się je zrealizować no i że będą się Wam podobać.

Nie ukrywam, że każda praca twórcza, którą wykonuję (a więc muzyka, czy pisanie lub rozmawianie o technologii) wiąże się z różnymi kosztami finansowymi, jak i poświęconym na te działania czasem.

W przypadku Diabelskich Ustrojstw są to

 • 9 € miesięcznie na utrzymanie konta premium w serwisie SoundCloud, gdzie publikowane są odcinki podcastu
 • 132 zł / rok za hosting (przechowywanie plików na potrzeby iTunes)
 • około 6 godzin pracy przy każdym odcinku podcastu.

Stali słuchacze Diabelskich Ustrojstw narzekają – i słusznie – na jakość niektórych nagrań. W istocie cały czas nagrywam je za pomocą iPhone‚a. Potrzebny jest sprzęt odpowiedni do tego typu nagrań. Aby poprawić jakość nagrań zamierzam zainwestować w następujący sprzęt:

 1. mikrofon Blue Yeti, cena: około 500 zł

 2. słuchawki AKG 271 MK I, cena około: 550 zł

 3. przenośny rejestrator dźwięku, cena: około 800 zł

Nie ukrywam też, że marzy mi się możliwość nagrywania każdego podcastu bez uciekania się do Skype’a, FaceTime’a czy Hangouta. Zwykle przy tego typu nagraniach jakość i tak jest strasznie słaba. Niekiedy mój gość nagrywa się sam dodatkowo, a ja potem łączę ślady. Często jednak nie ma takie możliwości. Dlatego w takich sytuacjach chciałbym mieć możliwość wsiąść do samochodu czy w pociąg i spotkać się z moim gościem osobiście.

Od kilku miesięcy zastanawiałem się nad wprowadzeniem reklam w Diabelskich Ustrojstwach. Niosło to za sobą jednak pewne dylematy. Przede wszystkim mogło dojść do zwykłego konfliktu interesów – kiedy to reklamodawcą jest np. firma z tej samej branży co zaproszony do podcastu gość. Zwykle też reklamodawcy zainteresowani są krótkim finansowaniem takiego projektu a mam nadzieję, że Diabelskie Ustrojstwa będą z Wami na lata.

Założenie było i jest takie, że w miesiącu nagrywam i publikuję cztery odcinki podcastu Diabelskie Ustrojstwa. Reklama w odcinku kosztować miała 250 zł/netto (średni koszt odcinka, wliczając tylko planowane inwestycje w sprzęt i hosting, nie licząc poświęconego czasu wynosi 80 zł).

Zdecydowałem się jednak ostatecznie na wyjście do Was, drodzy słuchacze i sfinansowanie inwestycji oraz istnienia podcastu w najbliższych 7 miesiącach: od grudnia 2014 do końca czerwca 2015 roku w ramach crowdfundingu za pośrednictwem serwisu wspieram.to

Okres wakacyjny lipiec – sierpień, ma być bardziej luźny, ilość odcinków w tym czasie może być mniejsza niż 4 w miesiącu.

CELE

 • 2500 zł – zakup sprzętu

 • 5000 zł – funkcjonowanie podcastu bez reklam do marca

 • 8960 – funkcjonowanie podcast bez reklam do końca czerwca.

 • każde dodatkowe 250 zł pozwoli mi sfinansować kolejne odcinki licząc od lipca 2015 r.

Biorąc pod uwagę koszty prowadzenia i inwestycji, oraz sumę, jaką planowałem uzyskać od potencjalnego reklamodawcy za jeden odcinek planuję zebrać 7000 zł netto, a wliczając opłaty na rzecz wspieram.to (8,5% prowizji oraz 2,5% opłaty za transfer) oraz podatek dochodowy w wysokości 19% będzie to suma 8960 zł.

W zamian deklaruję, że od grudnia 2014 r. do końca czerwca 2015 r. będzie pojawiać się jeden odcinek tygodniowo (a więc średnio od 4 do 5 odcinków w miesiącu), a jakość ich będzie lepsza niż dotychczasowych.

Mam też nadzieję, że ich tematyka będzie dla Was równie interesująca co tych, których mogliście już wysłuchać.

Jednocześnie zastrzegam sobie, że pozostanę dalej tym samym MacKozerem, z niewyparzoną gębą, którego część z Was lubi, a część – delikatnie mówiąc – za mną nie przepada.

W serwisie wspieram.to znajdziecie też szczegółową listę „nagród” dla poszczególnych darczyńców.

Adres strony kampanii: wspieram.to/mackozer

 • KWNM

  Tak jak zawsze piszę…ludzie z pasją powinni wspierać ludzi z pasją 😀 ….poszło ;D